BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Уволнени университетски преподаватели учредиха Сдружение за „Академична етика и реформи в образованието“

333

Уволнени университетски преподаватели от различни висши учебни заведения учредиха във Велико Търново Сдружение за „Академична етика и реформи в образованието“ (Сдружение АЕРО). Инициатори на създаването на неправителствената организация са трима хабилитирани преподаватели, които споделят, че кариерата и обществената им репутация са се сблъскали с неакадемични управленски практики в три извънстолични висши училища – във Велико Търново, в Стара Загора и в Свищов. За председател на УС е избран доц. д-р Милен Михов – трикратно уволняван от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Зам.-председатели са доц. д-р Лазарин Лазаров, който е уволнен през юли 2024 г. от ректора на Тракийския университет и проф. д-р Андрей Захариев, уволнен през ноември миналата година от ректора на Стопанска академия „Д. А. Ценов“.

Подписите под документите на сдружението тримата хабилитирани преподаватели положиха символично пред сградата на Музей „Възраждане и Учредително събрание“  в старопрестолния град. По късно на брифинг заявиха, че академичната автономия е споделена отговорност между висшите училища, Народното събрание и Министерския съвет, а не е еднолична власт на ректора.

“Сдружението е учредено като доброволна организация, обединяваща представителите на академичните среди, граждани, общественици, професионалисти от всички сфери на образованието, синдикални дейци и др. Създадена е с цел опазване на моралните и правни ценности в образованието, и иницииране на реформи в  образователната система. Основните цели на сдружението са опазване на академичната етика, провеждане на образователни реформи, подкрепа за преподаватели, станали обект на производства по Кодекса на труда, даване гласност за неправомерни действия от ръководни органи в системата на висшите училища и академиите на науките, обмен на добри практики по разкриване на опити за плагиатство, аргументиране на възможности за усъвършенстване на регулаторната уредба в областта на развитието на академичния състав и защитата на преподавателите и учените срещу действия от страна на работодателя по член 190 от Кодекса на труда-дисциплинарно уволнение”, разясни проф.Захариев.

Доц.Милен Михов допълни, че представителите на Сдружението планират срещи с Министъра на образованието и науката, Председателя на 51-то Народно събрание, Председателя на ПК по образованието и науката при 51-то НС, Председателя, УС и Етичната комисия на Съвета на ректорите, Омбудсмана на Република България, Комисията за защита от дискриминация, НБС „Висше образование и наука“ при КНСБ, Синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“, работодателски организации, ръководства на политически партии и парламентарни групи.

“Приоритетни задачи пред Сдружение АЕРО при тези срещи е информирането за критични за системата проблеми, представяне на предложения за най-належащи образователни, финансово-бюджетни реформи, подкрепа и защита на научната етика, както и спешни нормативни решения за защита на преподавателите срещу неакадемични управленски практики”, изброи доц.Милен Михов.

По думите на тримата преподаватели в ръцете на ректорите е концентрирана огромна власт, която рецидивира. “Учени с десетки години кариера и цели генерации студенти се уволняват с лека ръка след изразено несъгласие с методите на управление”, каза проф. Захариев. “Попаднали сме под ударите на Кодекса на труда за уронване престижа на работодателя. Кариерата ни е резултат от дълги и сложни конкурси и не е редно с една заповед на ректора по КТ да бъде зачеркнат десетилетен труд.Без академична свобода няма развитие на висшето образование”, коментира доц.Михов.

Тримата преподаватели посочиха още, че имат докторанти, които са принудени да сменят научните си ръководители, а това води до демотивация и отказ от научна кариера. Самите с научната си дейност имат огромен принос за рейтинговата система на висшите училища.

“Не само докторантите са засегнати. Катедрите работят с осакатен състав. Насажда се страх, колегите нямат смелост да контактуват с нас и оставаме в изолация. Страдат и семействата ни. Освен това сме ръководители на сериозни проекти. Самият аз движех два национални проекта, които останаха без ръководител, страдат и международните контакти. Съдът ще отмени заповедите за уволнение, защото са противозаконни, но кой ще възстанови нанесените щети”, пита доц.Лазарин Лазаров.

Уволнените преподаватели водят съдебни дела за уволненията. Доц. Михов казва, че едно дело отнема година-година и половина.До момента е спечелил две, а третото дело е на финала. Проф. Захариев има едно спечелено дело, но води и друго, а казусът на доц. Лазаров е в ръцете на Районен съд-Стара Загора.

Източник: veliko-tarnovo.net

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!