BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

С празнично шествие, концерт и връчване на наградите „24 май“ беше отбелязан Денят на писмеността в Лясковец

20250524-1605_5-photo-big

България става люлка и основа на раннославянската писменост преди много векове. Книжнината ни, сътворена от Кирил, Методий, техните ученици и следовниците им, създава нашия духовен корен, който е дарил плод на цял славянски род.

Всяка година на 24 май славим делото на първоучителите. В празничния ден Лясковец отново се изпълни с усмихнати лица на деца, ученици, учители, просветни и културни дейци, граждани, които бяха дошли на площада, за да изпитат вълнението от най-българския празник. Традиционно в Лясковец премина празничното шествие, водено от общинското ръководство и гости – бивши учители, културни и просветни дейци, почетни и заслужили граждани с принос за развитието на Община Лясковец в областта на образованието и културата. В тържественото дефиле в Лясковец се включиха кметът Васил Христов, председателят на Общински съвет Сергей Добрев, заместник-кметовете Емилия Жилиева и инж. Деница Коева, секретарят на Общината Емилия Иванова, общински съветници и други. Шестваха разбира се и младите лясковчани – децата от общинските детски градини – градските „Пчелица“, „Радост“, „Славейче“, малчуганите от детските заведения на селата – „Сладкопойна чучулига“, с. Джулюница, драгижевската ДГ „Вълшебство“, ДГ „Детелина“, Козаревец, както и по-големите деца от трите общински училища НУ „Цани Гинчев“, ОбУ „П. Р. Славейков“ и СУ „Максим Райкович“.

С грейнали в усмивка лица дефилиращите развяха знаменца с лика на първоучителите. По време на празничния парад всички малки и по-големи участници в него носеха и балони, цветя, знамената на институциите, портрети на нашите будители и на патроните на училищата си. Всичко това придаде цветност, празничност и още по-голямо вълнение в сърцата на дефилиращи и публика, на цялото множество от хора по тротоари, улици и площада, дошли да сторят поклон пред делото на първоучителите. Излезлите на центъра лясковчани можеха да разгледат и експонираната пред Общината изложба от рисунките на учениците, участвали в конкурса „Фолклорните традиции в моя роден край“.

На откритата сцена се състоя празничният концерт на децата, който включваше песни, танци и стихове в прослава на Кирил и Методий, буквите и родната страна. С талант и любов към знанието, науката и българските традиции, подрастващите представиха на сцена танците „Мома българка“, „Росинка“, „Вода“, „Обичам те, България“, „Либе, ле“, „Шопско хоро“ и песни и стихчета с тематични заглавия като „Българско дете“, „Кирил и Методий“ и др. Поетично слово „На учителя с любов“ прочувствено рецитираха абитуриентите отличници, и разбира се тържеството приключи с химна на Михайловски, без който не може да мине нито един 24 май – „Върви, народе, възродени“.

Преди това кметът Васил Христов приветства деца, учители и граждани и връчи тазгодишните награди на заслужили учители и на учениците за техните постижения през настоящата учебна година в конкурси, олимпиади, съревнования. Общинската годишна награда в сферата образованието за втора поредна година беше присъдена, именно в деня на първоучителите. Общо 21 са отличията тази година, като наградените ученици с индивидуални награди са дванадесет, две са колективните, а учителските – седем. „Учител на годината“ стана Нина Савова – учител от прогимназиален и гимназиален етап в СУ „Максим Райкович“. В начален етап на образование носители на наградата са Марияна Бъчварова от СУ „Максим Райкович“ и Соня Узунова от НУ „Цани Гинчев“ гр. Лясковец. „Учител на годината“ стана и Марияна Стефанова – учител в предучилищна възраст на децата от ДГ „Радост“. Наградата „Млад учител“ получи Станимир Андреев, който преподава само от няколко месеца физическо възпитание в НУ „Цани Гинчев“. За своята дългогодишна работа за развитието на образованието в община Лясковец, „Наградата за цялостен принос“ заслужено бе присъдена на Венка Трайкова – работила през целия си живот в нашия роден град като учител и директор на НУ „Цани Гинчев“. За цялостен принос в развитието на образователното дело беше наградена и Росица Петрова – учител по български език и литература с 38-годишен стаж в СУ „Максим Райкович“. За успехите си през учебната 2024/2025 година с наградата „Ученик на годината“ се окичи Стелиана Мирчева – първокласничка от НУ „Цани Гинчев“, заслужила отличието в област „Хуманитарни науки“. В област „Природо-математически науки“ наградата спечели Мирела Пашова от II „а“ клас на СУ „Максим Райкович“. „Ученик на годината“ в област „Изкуства“ е народната певица Никол Стоянова от III „б“ клас на гимназията, а в област „Спорт“ наградата заслужи четвъртокласникът Тодор Тодоров – възпитаник на НУ „Цани Гинчев“. С поощрителни награди в групата на учениците от начален курс са Йордан Георгиев и Мартин Сомов – и двамата с постижения в хуманитарните науки, както и сестрите Виктория и Ева Табакови – с отлични резултати в природо-математическите дисциплини. „Ученик на годината“ в прогимназиален етап е ученичката Мария Пангелова – шестокласничка от СУ „Максим Райкович“, която получава общинската ученическа награда за своите постижения в област „Изкуства“. Поощрителни награди получиха в област „Изкуства“ още две момичета, възпитанички на СУ „Максим Райкович“ и това са петокласничката Мира Йорданова“ и Катрина Чамурова от VI клас. При най-големите ученици в гимназиален етап на образование, годишната ученическа награда на кмета отиде при деветокласничката Деница Дикова – председател на Младежкия училищен парламент. Наградата тя заслужи за постижения и отлични резултати във всички области.

По статут Годишна ученическа награда се присъжда и за прояви на благородни дела от страна на учениците. Отличието „Посланик на доброто“ е награда, която получават ученици, подали ръка на съученик в трудност, извършили добро дело или показали съпричастност към различни каузи. Тази награда заслужиха учениците от Клуб за личностно развитие „Добротворци“ при НУ „Цани Гинчев“ и учениците от II „а“ клас на СУ „Максим Райкович“. Учениците, освен да радват през настоящата учебна година свои другарчета с жестове на взаимопомощ, да даряват и подкрепят по-слабите, заслужиха наградата и за това, че са помогнали с дрехи и обувки на социално слаби деца. Дарението, което са направили е за нуждаещи се техни връстници от друго населено място – от село Мечка, област Плевен. Всички деца и учители приеха наградите лично от кмета Васил Христов и заслужиха аплодисментите на почетни гости, пенсионирани учители, родители, граждани, на цялата общественост, излязла на централния площад в празничния ден.

Източник: veliko-tarnovo.net

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!