С празнично шествие, концерт и връчване на наградите „24 май“ беше отбелязан Денят на писмеността в Лясковец

България става люлка и основа на раннославянската писменост преди много векове. Книжнината ни, сътворена от Кирил, Методий, техните ученици и следовниците им, създава нашия духовен корен, който е дарил плод на цял славянски род.
Всяка година на 24 май славим делото на първоучителите. В празничния ден Лясковец отново се изпълни с усмихнати лица на деца, ученици, учители, просветни и културни дейци, граждани, които бяха дошли на площада, за да изпитат вълнението от най-българския празник. Традиционно в Лясковец премина празничното шествие, водено от общинското ръководство и гости – бивши учители, културни и просветни дейци, почетни и заслужили граждани с принос за развитието на Община Лясковец в областта на образованието и културата. В тържественото дефиле в Лясковец се включиха кметът Васил Христов, председателят на Общински съвет Сергей Добрев, заместник-кметовете Емилия Жилиева и инж. Деница Коева, секретарят на Общината Емилия Иванова, общински съветници и други. Шестваха разбира се и младите лясковчани – децата от общинските детски градини – градските „Пчелица“, „Радост“, „Славейче“, малчуганите от детските заведения на селата – „Сладкопойна чучулига“, с. Джулюница, драгижевската ДГ „Вълшебство“, ДГ „Детелина“, Козаревец, както и по-големите деца от трите общински училища НУ „Цани Гинчев“, ОбУ „П. Р. Славейков“ и СУ „Максим Райкович“.
С грейнали в усмивка лица дефилиращите развяха знаменца с лика на първоучителите. По време на празничния парад всички малки и по-големи участници в него носеха и балони, цветя, знамената на институциите, портрети на нашите будители и на патроните на училищата си. Всичко това придаде цветност, празничност и още по-голямо вълнение в сърцата на дефилиращи и публика, на цялото множество от хора по тротоари, улици и площада, дошли да сторят поклон пред делото на първоучителите. Излезлите на центъра лясковчани можеха да разгледат и експонираната пред Общината изложба от рисунките на учениците, участвали в конкурса „Фолклорните традиции в моя роден край“.
На откритата сцена се състоя празничният концерт на децата, който включваше песни, танци и стихове в прослава на Кирил и Методий, буквите и родната страна. С талант и любов към знанието, науката и българските традиции, подрастващите представиха на сцена танците „Мома българка“, „Росинка“, „Вода“, „Обичам те, България“, „Либе, ле“, „Шопско хоро“ и песни и стихчета с тематични заглавия като „Българско дете“, „Кирил и Методий“ и др. Поетично слово „На учителя с любов“ прочувствено рецитираха абитуриентите отличници, и разбира се тържеството приключи с химна на Михайловски, без който не може да мине нито един 24 май – „Върви, народе, възродени“.
Преди това кметът Васил Христов приветства деца, учители и граждани и връчи тазгодишните награди на заслужили учители и на учениците за техните постижения през настоящата учебна година в конкурси, олимпиади, съревнования. Общинската годишна награда в сферата образованието за втора поредна година беше присъдена, именно в деня на първоучителите. Общо 21 са отличията тази година, като наградените ученици с индивидуални награди са дванадесет, две са колективните, а учителските – седем. „Учител на годината“ стана Нина Савова – учител от прогимназиален и гимназиален етап в СУ „Максим Райкович“. В начален етап на образование носители на наградата са Марияна Бъчварова от СУ „Максим Райкович“ и Соня Узунова от НУ „Цани Гинчев“ гр. Лясковец. „Учител на годината“ стана и Марияна Стефанова – учител в предучилищна възраст на децата от ДГ „Радост“. Наградата „Млад учител“ получи Станимир Андреев, който преподава само от няколко месеца физическо възпитание в НУ „Цани Гинчев“. За своята дългогодишна работа за развитието на образованието в община Лясковец, „Наградата за цялостен принос“ заслужено бе присъдена на Венка Трайкова – работила през целия си живот в нашия роден град като учител и директор на НУ „Цани Гинчев“. За цялостен принос в развитието на образователното дело беше наградена и Росица Петрова – учител по български език и литература с 38-годишен стаж в СУ „Максим Райкович“. За успехите си през учебната 2024/2025 година с наградата „Ученик на годината“ се окичи Стелиана Мирчева – първокласничка от НУ „Цани Гинчев“, заслужила отличието в област „Хуманитарни науки“. В област „Природо-математически науки“ наградата спечели Мирела Пашова от II „а“ клас на СУ „Максим Райкович“. „Ученик на годината“ в област „Изкуства“ е народната певица Никол Стоянова от III „б“ клас на гимназията, а в област „Спорт“ наградата заслужи четвъртокласникът Тодор Тодоров – възпитаник на НУ „Цани Гинчев“. С поощрителни награди в групата на учениците от начален курс са Йордан Георгиев и Мартин Сомов – и двамата с постижения в хуманитарните науки, както и сестрите Виктория и Ева Табакови – с отлични резултати в природо-математическите дисциплини. „Ученик на годината“ в прогимназиален етап е ученичката Мария Пангелова – шестокласничка от СУ „Максим Райкович“, която получава общинската ученическа награда за своите постижения в област „Изкуства“. Поощрителни награди получиха в област „Изкуства“ още две момичета, възпитанички на СУ „Максим Райкович“ и това са петокласничката Мира Йорданова“ и Катрина Чамурова от VI клас. При най-големите ученици в гимназиален етап на образование, годишната ученическа награда на кмета отиде при деветокласничката Деница Дикова – председател на Младежкия училищен парламент. Наградата тя заслужи за постижения и отлични резултати във всички области.
По статут Годишна ученическа награда се присъжда и за прояви на благородни дела от страна на учениците. Отличието „Посланик на доброто“ е награда, която получават ученици, подали ръка на съученик в трудност, извършили добро дело или показали съпричастност към различни каузи. Тази награда заслужиха учениците от Клуб за личностно развитие „Добротворци“ при НУ „Цани Гинчев“ и учениците от II „а“ клас на СУ „Максим Райкович“. Учениците, освен да радват през настоящата учебна година свои другарчета с жестове на взаимопомощ, да даряват и подкрепят по-слабите, заслужиха наградата и за това, че са помогнали с дрехи и обувки на социално слаби деца. Дарението, което са направили е за нуждаещи се техни връстници от друго населено място – от село Мечка, област Плевен. Всички деца и учители приеха наградите лично от кмета Васил Христов и заслужиха аплодисментите на почетни гости, пенсионирани учители, родители, граждани, на цялата общественост, излязла на централния площад в празничния ден.
Източник: veliko-tarnovo.net