Стражица празнува 55 г. от обявяването си за град, Петю Статев и Тодор Коев – почетни граждани
четвъртък, 15 авг., 2024, 14:58ч.
55 години от обявяването си за град отбеляза Стражица. Годишнината бе акцент в тазгодишната програма за празника на града, който по традиция е на Голяма Богородица. Стражица носи до 1883 г. името Кадъкьой, което в превод от турски означава „селото със съдията (кадията)“. На 29 август 1969 г. с указ населеното място е обявено за град.
Празникът започна със Света литургия, отслужена в църквата “Рождество Богородично”, на която присъстваха кметският екип и много миряни. След нея кметът на Стражица посрещна официалните гости, сред които бяха областният управител Ивайло Здравков, зам.-кметът на Велико Търново Георги Недев, кметът на Горна Оряховица Николай Рашков и председателят на Общинския съвет Огнян Стоянов и др. В 10 ч. започна тържествената сесия на местния Общински съвет.
„За нас е чест да се наричаме стражичани, да се гордеем с дългогодишната си история, с традициите и постиженията, които с гордост ще предадем на децата си! Благодаря ви, че заедно продължаваме да пишем тази история! Благодаря Ви за будността, инициативността и всички съвместни усилия, населените места в община Стражица да бъдат красиви, чисти, зелени, подредени и приветливи! Нека заедно вървим към бъдещето, където Стражица ще продължи да процъфтява и ще бъде място, в което всички да се чувстваме у дома. Нека Света Богородица ни закриля и запази онази искра от вяра, позитивизъм и енергия, която да ни дава кураж и увереност да продължаваме да работим за своя обичан град“, заяви в приветствието си кметът Йордан Цонев.
Навръх празничния ден двама заслужили жители на Община Стражица бяха обявени за почетни граждани. С решение на местния парламент от 15 август 2024 г. със званието „Почетен гражданин на Стражица“ се удостояват Петю Статев и Тодор Коев. Решението бе оповестено от председателя на Общинския съвет Илиян Маринов, а отличията бяха тържествено връчени от кмета на Стражица Йордан Цонев.
Петю Статев получи заслуженото признание и във връзка с неговата 80-та годишнина. Той е дългогодишен кмет на с. Камен, като кариерата му на общественик започва още през 70-те г., когато е назначен през 1978 г. за председател на Селски общински народен съвет в стражишкото село. Две години е председател до образуването на селищните системи и преминавайки към новоизградената община Стражица, става чрез избори кмет на с. Камен до края на 2011 г. За този немалък период като кмет той е избиран от различни поколения и етнически групи граждани. През неговия мандат с. Камен участва два пъти в национални прегледи за благоустрояване и хигиенизиране.
Той успява да осъществи множество инфраструктурни проекти, над 200 строителни обекти, придаващи удобство, социална среда и приветливост в населеното място, като консервен цех, завод за складова техника, ТПК, ремонтна база на селскостопанска техника и други, обслужващи ежедневието на хората, като водоснабдяване и благоустройство. Получава множество отличия за своята работа и заслуги на общинско и национално ниво – отличие от Комитета по култура, сребърна значка от Комитета по горите, отличие на националния щаб на Република България по гражданска отбрана, сребърна значка и Златен орден на труда.
Другият почетен гражданин по предложение на общинския съветник Атанас Бъчваров е Тодор Коев. Трудовата му кариера започва през далечната 1968 г. в община Стражица като ръководител на „Керамична фабрика“ в с. Благоево до 1987 г. Ръководи успешно 19 г. фабриката с над 200 работници. В периода на управление на фабриката получава грамота от „Обединение на строителната керамика“ в България за най-добър рационализатор.
След злополучната 1986 г. с решение на ръководството на Общината и Кризисният щаб са създадени няколко общински фирми във връзка с по-бързо възстановяване на домовете на пострадалите семейства от разрушителното земетресение. Тодор Коев става управител на една от тези общински фирми, а именно – „Механизация, транспорт и комунална дейност“ (1987 г. – 1995 г.) В този период е награден със златен медал „Колю Фичето“ от тогавашното Министерството на строежите.
След настъпилите политически промени в България през 1989 г. в началото на демокрацията бързо се преориентира и пренасочва всички свои знания, умения и професионализъм към частния бизнес. Създава първите частни бензиностанции в града и с. Джулюница, които функционират и до днес. Успоредно с това развива успешен бизнес в земеделието със собствен селскостопански автопарк и извършва земеделски услуги. Притежава хранителни магазини и кафе-аперитиви. Фирмата, на която е управител, осигурява работа на хора от над 20 семейства – жители на община Стражица. Тодор Коев е и един от дарителите на училища, детски градини, спортни мероприятия, благотворителни кампании и е допринесъл за развитието и успехите на даровити и талантливи деца в града.
Почетен знак „55 години град Стражица“ получиха за граждански принос изявени стражичани. Празникът продължи с церемония по издигане на знамената на паметника „Майка“. Акцент в празненствата е и концертът днес в Летния кинотеатър “Рачко Ябанджиев” на обичания от всички ансамбъл “Българе”, който представя своя спектакъл “Осмото чудо”. Концертите продължават и утре, когато гост-изпълнителят е Стенли, който ще зарадва почитателите си от 19,30 часа. Подгряваща ще е местната банда „Рок еволюшън“.
Четири дни панаир преди празничните дни радваше жители и гости на Стражица. Много атракции, увеселителни съоръжения, скара, бира и лакомства бяха на разположение на жителите и гостите. Открита сцена с популярни гост-изпълнители, атрактивни водещи и много увеселителни забавления подгряваха стражичани за празника. Програмата започна с изпълнения на Вокална група “Незабравими мелодии” (Елена), Балетна формация от В. Търново, вокални изяви на Дара и Албена, а вечерта бе концертът на любимата на младите Тита. На следващия ден имаше детска аниматорска програма “С кака Вили”, както и атрактивно надяждане с кебапчета и BeerPong, народни песни и танци. Акцентът бе концертът на Емрах Стораро. Ден по-късно публиката аплодира Тони Дачева, а преди нея имаше фолклорни песни и танци на клуб “Белонога” (В. Търново). На сцената се появиха и виртуозите от златаришкия оркестър “Репортерите”.
През август и септември в града е експонирана изложбата “Културното наследство на Стражица” с графични и живописни творби от фонда на Художествената галерия.
Източник: veliko-tarnovo.net