Стефан Пройнов: Ценообразуване в съвременната нумизматика
Ценообразуване в съвременната нумизматика е съвкупност от много задължителни компонента, които при съвпадане се получава и високата цена. Но често и ценообразуването граничи с налудничави цени вдъхновени не от тираж или качество, а от алчност и желание за бързо забогатяване. Има наложен стандарт от сертифициращите компании и оценката на една монета се точкува от 1 до 70 както и някой допълнителни много важни екстри, които правят монетата почти уникална.
Цените на една стока се сформират според търсене и предлагане поне на този закон почиват всички стоки на пазара. У нас обаче в нумизматиката не е точно така. Тук каталозите за монети имат дадени цени, които в последните години някак си се пренебрегват от продавачите и често една обикновена монета надхвърля стойността си в над 100%. Това е, защото монетите с ниска каталожна стойност след грейдване се добавя към тяхната нумизматична – пазарна стойност и цената на услугата по сертифициране. Сертифицирането в последните години става задължителен компонент на една сделка, но това значително повдига стойността на евтените монети.
Така на практика лот монети с пазарна стойност от 50-100лв. можете да ги видите да се предлагат на цени от 3000-3500лв., което на практика не ви прави богати, но със сигурност ограничава възможността да се създаде нова реколта в нумизматичните среди и младите колекционери без стабилни доходи няма как да участват активно и да се превърнат в бъдещи нумизмати. Ценообразуването най-точно се сформира и от цените на продадените вече монети по аукциони, търгове и електронни сайтове.
Там обаче има инвестиционни посредници зад които често стоят големи финансови фондове или банки и на практика те вдигат цените, защото очакват да реализират големи продажби и добра доходност. Най-скъпите монети в света в последните години не са реализирани – продадени на колекционери или нумизмати, а на такива инвеститори, които никога не са се занимавали с подобен вид колекционерство или нумизматика, но те са основният фактор, които влияе на сформирането на цената на една монета, защото когато създават висок ценови шок в даден сегмент той остава да витае дълго време и следващите сделки гравитират около тази цена. Естествено това влияе най-силно на ценообразуването.
Монети от Българската нумизматика в последните години се продават на международни аукциони на баснословни цени и златни монети от времето на Княжество България и Царство България се продават много по-скъпо от древните Римски и Гръцки монети. Това израстване на Българската нумизматика е благодарение на няколко нумизматични играчи на пазара и на няколко по-значими колекционери, които привлякоха вниманието на инвеститорите към разделът Български монети и банкноти.
През 2020г. ще започнем с Костадин Везьов, който стана първият българин – световен първенец по нумизматика на NGC. С тази награда той завинаги записа името на България в историята на този вид световно колекционерство.
Стефан Пройнов: След това световно събитие в света на нумизматиката и след привличането на вниманието на световната нумизматична общност сега очакваме и други колекционери и нумизмати да излязат от зоната си на комфорт и да обявят своите монети и банкноти.
Очаква се на пазара да се появят много впечатляващи експонати, а цените да продължават да се вдигат, защото има много личности у нас и в чужбина, които притежават уникални експонати, но не ги грейдват и не ги предлагат.
Днес обаче някой от тези хора ще изкарат на пазара своите съкровища и те ще допринесат за популяризирането на Българската нумизматика, но и за новото ценообразуване защо на пазара цените се сформират именно от цените на които са продадени не от цените на които се предлагат дадени монети или банкноти, а в последните години сме свидетели само на рекордни цени и трендът върви нагоре.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!
Материалът Стефан Пройнов: Ценообразуване в съвременната нумизматика е публикуван за пръв път на Bulpress BG.