ОУ “Филип Тотю” в с. Върбовка откри два нови STEM кабинети с европейско финансиране

С тържествена церемония и в присъствието на официални гости, учители, ученици и родители, в Основно училище „Филип Тотю“ в с. Върбовка бяха официално открити два новоизградени STEM кабинета. Инвестицията е реализирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) по Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС – NextGenerationEU.
Проектът се реализира по Компонент 1 „Образование и умения“, Инвестиция 1 (C1.I1) „Центрове за STEM и иновации в образованието“ по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“. Училището е краен получател по договор № BG-RRP-1.015-1760-C01 с Изпълнителна агенция „Програма за образование“ към Министерството на образованието и науката.
Основната цел на направената инвестиция е въвеждането на практическо STEM обучение в начален и в прогимназиален етап, в направление “Природни науки” и “Математика и информатика”, чрез провеждане на интердисциплинарни учебни дейности и внедряване на методиката “Учене чрез игра”. Заедно с това е извършен и ремонт на помещенията.
„Практическото обучение стои в основата на идеята и реализацията на STEM кабинетите. Наред с възможността за по-доброто усвояване на знания от избраните учебни предмети и развиването на технически умения, от изключителна важност е в новоизградените пространства учениците да развиват и важните умения на нашето съвремие и бъдеще- като екипна работа, комуникационни умения, дигитална и медийна грамотност, критично мислене и др.“, обясни директорът на училището Атанаска Петкова.
„STEM образованието е съвременното знание. То не е просто учене на факти – то е учене чрез проби и грешки, чрез опити, чрез експерименти. В град Павликени вече бяха изградени такива кабинети и виждаме ползите от тях. Именно в такива кабинети учениците развиват логика, креативност и самостоятелност“, каза в словото си зам.-кметът на община Павликени инж. Албена Петрова.
Помещенията на STEM-центъра включват два кабинета на втори етаж в училищната сграда, както и три свързани високотехнологични оборудвани класни стаи за начален етап.
Общата стойност на финансирането възлиза на 181 635,47 лева с ДДС.
Във високотехнологичните и свързани класни стаи (ВОСКС) са монтирани интерактивни дисплеи, широкоъгълни камери, лаптопи и графични таблети.
В двата STEM кабинета са извършени ремонтни дейности и е доставено нужното обзавеждане и оборудване. За кабинета по „Математика и информатика“: интерактивен дисплей, лаптопи, 3D скенери, режещ плотер и очила за виртуална реалност. За кабинета по „Природни науки“: разнообразни микроскопи (вкл. дигитален с камера), лабораторни комплекти по биология, химия и физика, реактиви и съдове.
С реализирането на този проект ОУ „Филип Тотю“ затвърждава своя ангажимент към модерното, интерактивно и ангажиращо образование в полза на своите ученици и местната общност.
Източник: veliko-tarnovo.net