Девойките до 14 г. на ХК „Етър-64“ станаха вицешампионки на България

DSCN0266

Вицешампионска титла на страната и сребърни медали завоюваха девойките до 14 г. на ХК „Етър-64“ в държавните финали, провели се във Велико Търново. ДКС „Васил Левски“ бе домакин на десетте най-добри отбора в България в тази възраст, които спориха за отличията. Етърки играха впечатляващо, като нанизаха 4 победи в предварителната група, спечелиха и полуфинала, а в оспорван финал срещу „Бяла“ отстъпиха с 24:26 (15:15). Възпитаничките на треньорката Миглена Христова обаче са с една година по-малки от съперничките си. В групата постигнаха серия от впечатляващи победи. Те победиха първо „Свиленград“ с 32:25 (12:8), а после и „Мартен-67“ (Русе) с 41:27 (22:16). Във втория ден надделяха и над „Бяла“ с 26:20 (7:7), а в решаващия мач за първото място удариха и „Спортист“ (Кремиковци) с 23:18. Така се класираха на полуфинал срещу „Сливница“, където взеха победата с 26:24 (12:10).

Във финалния мач се изправиха отново срещу „Бяла“, когото бяха били с 6 гола предишния ден в групата. Този път мачът бе много „завързан“, като до почивката вървеше гол за гол – „Бяла“ повеждаше, етърки изравняваха. „Болярките“ само веднъж поведоха с 13:12 в 16-ата минута, но почивката дойде при 15:15. През втората част обаче съперникът дръпна с 3 гола аванс. Големият шанс за етърки дойде три минути преди края при 22:23, когато бяха с две повече на терена, но последва пропуск и в крайна сметка гостенките се наложиха с 24:26.

Марина Стаменкова от „Етър-64“ получи приза за голмайстор с 60 гола, колкото има и Даная Минчева от „Хера“ (Варна). Най-добър вратар стана Рая Янкова от „Панагюрище“, най-добър защитник – Грация Стоянова от „Бяла“, а най-полезен състезател – Нася Асенова от „Сливница“.

Александра Точева от „Етър-64“ бе избрана в „златната“ седмица на първенството, а съотборничката й Стефани Желева влезе в „сребърната“ седмица. Наградите връчваха Атанас Атанасов – президент на „Етър-64“ и член на УС на БФХ, Пламен Панев – зонален секретар на ХЗ „Мизия“ и директорът на ОП „Спортни имоти и прояви“ Петко Павлов, който официално закри държавните финали. Водещ на церемонията бе популярният диджей Теди Джорджо, който представи в залата “Better Late Then Never”, авторската песен на Theo Feat. Teddy Georgo, Galina&Raya, посветена на Европейското първенство по плажен хандбал, което започва от 4 юли във Варна.

Вицешампионките от „Етър-64“: Александра Точева, Мария Велчева, Николета Николова, Никол Димитрова, Виктория Петрова, Виктория Балканджиева, Дария Дишлева, Сияна Мешничарова, Стефани Желева, Ива Пенкова, Мария Стаменкова, Деа Атанасова, Виктория Богданова.