BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Витамин А – всичко, което трябва да знаем за него

engin-akyurt-vpiPVLozjbM-unsplash

“Еликсир на младостта”, “витамин на красотата” и още редица подобни наименования са били използвани в близкото минало като синоними за витамин А във връзка с новоразкритите ползи и ефекти на субстанцията и участието в многобройни процеси за оптимално функциониране на организма.

Витамин А, макар все още да не може да надмине популярността на витамин Д, витамин С и други представители от голямата група на витамините и минералите, достойно е завоювал своето място сред техните редици.

Какво представлява витамин А?

Той по същество представлява термин, включващ в себе си група мастноразтворими субстанции, известни като ретиноиди (ретинал, ретинол, ретинил естери, ретиноева киселина), като ретинолът е сред най-потентните и най-често използвани форми на витамина. Получава се от постъпващите с храната бета-каротини и ретинил естери.

Той е един от четирите известни мастноразтворими витамини, заедно с витамин Е, витамин К и витамин Д, като подобно на тях той показва склонност към натрупване в организма и устойчивост при термична обработка. Преференциално се натрупва в черния дроб, като последният е и основно депо за субстанцията (в черния дроб се складират около и над 90 процента от общото количество на витамина в организма). Всички възможни форми на прием на витамин А от apteka.framar.bg са представени онлайн, с лесно меню за ориентиране.

Ползи и ефекти на витамин А

Той оказва многобройни ползи и благоприятни ефекти върху организма, като някои от тях са добре познати от откриването на субстанцията, докато други тепърва се превръщат в обект на задълбочени проучвания. Сред едни от по-важните ползи и ефекти на витамина се включват:

  • ефекти върху кожа, коса, нокти: витамин А има ключова роля в процесите на епителизация, стимулира значително синтезата на колаген (който придава младежкия и здрав вид на кожата), изключително необходим е за поддържането на косата, кожата и ноктите, като една от първите прояви при дефицит на субстанцията са именно видими промени в тяхното състояние (тънки и чупливи нокти, суха и накъсваща се коса, суха кожа с поява на фини линии)
  • ефекти върху зрението: ретинол участва в синтезата на родопсин (основен зрителен пигмент), който от своя страна е отговорен за адаптацията на очите при слабо осветление. Като цяло оказва благоприятни ефекти върху зрението, а една от първите прояви при неговия недостиг е развитието на кокоша слепота
  • ефекти върху растежа и развитието: витамин А участва в регулацията на белтъчния синтез, нормалната обмяна на веществата, във формирането на скелета и дентицията. Необходим е в адекватни дози за деца и подрастващи, като недостигът се асоциира с риск от изоставане в растежа, нарушения в метаболизма и други
  • имунни ефекти: той е мощен антиоксидант и намалява вредните последици от натрупването на отпадни метаболитни продукти, кислородни радикали и други, като допълнително активира Т-хелперните лимфоцити и фагоцитите. По този начин стимулира и улеснява имунната система, повишава устойчивостта на организма към различни инфекции и успешно се използва за лечение и профилактика на редица инфекциозни и възпалителни заболявания
  • други ползи и ефекти: участва в метаболизма на желязото, необходим е за синтезата и усвояването на редица важни субстанции, участва в липидната обмяна, като оказва благоприятен ефект върху липидния профил и може да се използва допълнително за лечение на състояния с висок холестерол и триглицериди. Има роля в репродуктивните функции и фертилитета, допринася за нормалното протичане на бременността и износването на плода

Източници на витамин А

Витамин А под формата на ретинил естери се открива във високи количества в редица храни с животински произход, като особено богати са рибните масла, карантия (бъбреци, черен дроб), хайвер, мляко и млечни продукти, яйца и други. Макар и в по-ниски концентрации и с не толкова добро усвояване като източници на витамин А успешно се използват и редица растителни храни. С високо съдържание на каротиноиди и бета-каротен са всички ярко оцветени в оранжево или червено плодове и зеленчуци, но също киселец, лютива мента, спанак и други.

Важна особеност е, че при хора, следващи вегетариански или вегански стил на хранене, гореизброените източници могат да бъдат напълно достатъчни за задоволяване на дневните потребности и не съществува риск от предозиране.

Обикновено балансираната и пълноценна диета осигурява необходимите източници за снабдяване с витамина.

При лица с повишени потребности, потвърден лабораторно недостиг или дефицит на витамина, както и по преценка на лекуващия лекар, може да се наложи допълнителна суплементация с прием на витамин А под формата на добавки (най-често се открива като желатинови меки капсули, перли, но също и като сироп, капки, таблетки и други).

Странични ефекти и рискове от предозиране

Той е мастноразтворим витамин и тази особеност предопределя рисковете от натрупване на излишните количества в организма с развитие на симптоми на предозиране или интоксикация.

Консумацията на растителни храни, богати на витамин А, не крие риск от предозиране. Евентуално при прекомерна употреба, особено на тиква, моркови и подобни, може да се развие хиперкаротинемия, която е напълно безвредна и се характеризира с промени в цвета на оттенъка на кожата (кожата става с оранжев оттенък).

При прекомерна консумация на животински храни, богати на витамин А, особено на черен дроб от полярна мечка, лос, рибено масло, съществува риск от предозиране, остра или хронична интоксикация.

При прием на добавки, съдържащи витамина, риск от предозиране съществува при целенасочен прием на по-високи от препоръчаните количества или при продължителен прием, успоредно с повишен прием на животински храни, богати на витамин А.

Странични ефекти при прием на стандартните дневни дози се съобщават изключително рядко, по-често става въпрос на прояви на остра (при еднократна употреба на изключително високи дози) или хронична (при продължителна употреба на по-високи от препоръчителните дневни дози) интоксикация. Протичат с главоболие, липса на апетит, промени по кожата, зрителни оплаквания, като при хроничната интоксикация типично е и развитието на хепатотоксичност във връзка с натрупването на витамин А в черния дроб.

Той се счита за тератогенен и употребата му при планиране на бременност и особено по време на бременността следва да бъде преустановена или да се извършва под строг контрол, главно под формата на комбинирани добавки с ниска доза или с растителни източници.

Източник: veliko-tarnovo.net

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!