Световен ден за борба с хипертонията: Д-р Пламен Макавеев за превенцията, лечението и алтернативите при пациенти с резистентна хипертония

Разговаряме с кардиолога д-р Пламен Макавеев за превенцията, лечението и алтернативите при пациенти с резистентна хипертония.
[email protected]
062-63 20 20
ул. Бузлуджа №1
Артериалната хипертония продължава да е болестно състояние с голяма социална значимост, която нелекувана и/или неразпозната води до редица усложнения.
За повишено артериално налягане, според последни препоръки на европейското кардиологично дружество, говорим при измерени стойности на артериалното налягане в лекарски кабинет над 120 mmHg за систолно и/или 70 mmHg за дистолното артериално налягане, а за хипертония – при стойности на АН над 140 mmHg за систолното и/или 90 mmHg за диастолното артериално налягане, измерено от лекар при поне два отделни прегледа.
Как се поставя диагнозата ?
Правилната диагноза и класификация на АХ изисква методичност при измерване на АН. Пациентът трябва да заема седнало положение, след кратка почивка, ръката да е поставена на нивото на сърцето и се провеждат три измервания през една-две минути. Допълнителни измервания се провеждат при разлика между стойностите над 10 mmHg, като се приема средната стойност между двете измервания.
Повишенето, неразпознатото и/или неадекватно лекувано високо АН може да доведе до редица значими здравословни проблеми с различни таргетни органни увреди: увреждане на съдовете на сърцето /ангина пекторис, остър миокарден инфаркт/, съдовете на мозъка /деменция, тразиторни исхемични атаки, исхемичен мозъчен инсулт, хеморагия/, съдовете на бъбрека /хипертензивна нефропатия, бъбречна недостатъчност/ или съдовете на долните крайници с изява клаудикацио – болка в мускулите на краката при ходене.
А какво е лечението?
Лечението е съвкупност от промяна в начина на живот /повишена физическа активност, редукция на телесното тегло, ограничаване на консумацията на готварска сол, захар и алкохол/ и медикаментозна терапия. Много е важно да се разбере, че хипертоничната болест не може да бъде излекувана, но може да бъде контролирана, за да се избегнат нейните усложнения. Предписаните медикаменти трябва да се приемат постоянно, без да се спират. Може да се наложи промяна в терапия – увеличаване или намаляване на дозата на приеманите медикаменти или замяната на един – с друг.
Какво правим, ако въпреки приеманите медикаменти контролът на АН не е оптимален?
Макар и рядко, при някои пациенти, въпреки комбинираната в оптимални дози антихипертензивна терапия, стойностите на АН остават трайно над 140/90 mmHg. Това са пациенти с т.нар. резистентна артериална хипертония.
И за тези наши пациенти предлагаме решение – извършване на бъбречна симпатикусова денервация.
Какво е реналната денервация?
Това е Минимално инвазивна процедура за лечение на хипертония, неповлияваща се от медикаменти. Използва се дозирана енергия за аблация на симпатикусовите нервни окончания в бъбречните артерии. Извършва се от интервенционален кардиолог.
Необходим ли е болничен престой?
Да, такъв се изисква, но той е само 2-3 дни. След този период пациентът се прибира вкъщи напълно възстановен.
Какъв е ефектът от процедурата?
Спад на артериалното налягане с 25 mmHg още през първия месец. В дългосрочен план това води значително намаляване на риска от сърдечно-съдови инциденти. За изминалата година имаме над 20 пациенти, преминали през описаната процедура. При тяхното проследяване на контролните прегледи, констатираме трайно понижаване на артериалното налягане и постигане на оптимални стойности на последното.
Къде може да се извърши изследването?
Специализирана болница по кардиология гр. В. Търново разполага с една от малкото в страната катетеризационни лаборатории, в които се извършва описаната процедура.
В заключение бих искал да акцентирам, че понижаването на систоното артериално налягане дори с 12-13 mmHg, води до намаляване на риска от мозъчен инсулт с 37%, намаляване на риска от смърт от сърдечно-съдово заболяване с 25%, рискът от развитие на коронарна артерилна болест с 21% и с 13% рискът от смърт по всякакви причини. Така че, трябва да използваме всички възможни средства за борба с артериалната хипертония.
Източник: Вестник Борба