„Ресенски япрак” стана на пет години, стяга турне за Северна Македония

Създателката Галина Бартолова завърши етнография във ВТУ и сега учи за преподавател по народни танци
Клубът за хора и народни танци „Ресенски япрак” при Народно читалище „Народна просвета” в Ресен стана на пет години, но няма да празнува заради обстановката, сподели създателката му Галина Бартолова. Той е основан през май 2015 г. и до момента танцьорите от клуба са разучили хора и танци от всички етнографски области на България. Имат редица участия на местно, регионално и национално равнище, както и множество награди от различни празници и фестивали. В своята история са осъществили три международни участия – в Белград през 2016 г., в Букурещ през 2017 г. и в Ней Пори – Гърция, през 2018 г. В клуба членуват около 40 души, разделени на две основни групи – деца и възрастни. По случай петата годишнина към клуба е учредена и Детска фолклорна формация „Япраче”, в която са привлечени най-малките жители на Ресен.

„За 2020 г. съставът има план през юли да представи Ресен и община Велико Търново на Международен фолклорен фестивал „Биляна платно белеше“ в Охрид – Северна Македония, което изцяло зависи от развитието на пандемията. Към настоящия момент репетициите в зала са преустановени, което допълнително затруднява бъдещи изяви, но всички сме оптимисти и с нетърпение очакваме момента, когато ще се върнем отново в залата за танци”, споделя Галина Бартолова.

Тя ръководи четири клуба за народни хора в областта с над 140 участници. Ентусиастката от Полски Тръмбеш, където стартира бизнеса си със студио за красота, вече завърши етнография във ВТУ и е напът да сбъдне детската си мечта – да бъде преподавател по народни танци. Сега завършва магистратура по културен туризъм във ВТУ и паралелно с това учи следдипломна квалификация в АМТИИ – Пловдив, специалност „Преподавател по народни танци”. До нея в народните танци са съпругът й Боян Бартолов, който е полицай, и синът им Александър, който свири на кавал и на ударни. Самодейците от Ресен ползват и автентичните народни носии, които пази игуменът на Преображенския манастир отец Георги и ги дава на клуба при всяко участие.
Преди две години в Петко Каравелово Галина създаде Клуб за народни танци „Мизийци“. В него играят 20 мъже и жени на различна възраст. По същото време тя стана художествен ръководител и на „Павелските мераклии“. Самодейците от Павел преди имали други ръководители, но разтропаната ентусиастка сега ръководи и този състав от 12 любители на българските народни хора. Последният клуб за народни танци е във В. Търново и се казва „Боляри” .
Нели СУКОВА
Източник: Вестник Борба